CHP MUĞLA İL ÖRGÜTÜNDEN AÇIKLAMA: “TÜRKİYE’Yİ KORKU VE TERÖR ORTAMINA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI UYANIĞIZ.”  
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da katıldığı şehit cenazesinde uğradığı saldırı sonrası Muğla Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaparak organize saldırıyı protesto etti. Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda CHP İl Başkanlığı adına basın açıklamasını CHP Muğla İl Sekreteri ve İl Başkan Yardımcısı Müge Yenisu Girenis okudu.
22.04.2019
1205
Yazı Boyutu: A- A+

Açıklamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, Köyceğiz İlçe Başkanı Hayal Yıldız, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Örgütünün üyeleri ve seçilmiş yöneticileri, Köyceğiz Belediye Başkan Adayı Hüseyin Erol, Dalaman Belediye Başkan Adayı Muhammet Şaşmaz, Millet İttifakımızın Bileşeni İyi Parti İl Başkanı, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütlerinin Değerli Temsilcileri ile Meclis üyeleri katıldı. Demokrasi ve Cumhuriyet Sevdalısı duyarlı vatandaşlar da açıklamaya destek verdi.

İl Başkan Yardımcısı Müge Yenisu Girenis; ’’Dün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır.

PROTESTO DEĞİL, ORGANİZE BİR EYLEM

Yapılan sıradan bir protesto değildir. yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır.

Bu saldırının azmettiricileri bellidir:

Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse;

Bir takım operasyon kanallarında kimler sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa;

Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse;

Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in ‘‘iki büyük eserimden biri’’ dediği, Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır.

Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri dün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler.

Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır.

Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.

Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. ‘‘Gün kızgın demiri soğutma günüyse’’ herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez.

Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar.

Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi Ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.

Bu arada Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, ‘‘O evi yakın’’ diye bağıran hainlere dönüp de ‘‘Mesajlarınızı verdiniz’’ demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir ?

Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler.

Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayi Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’ yiz. Teşekkür ediyorum.’’ diye konuştu. 

CHPnet

SİTELERİ